Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2017-08-17 09:56:52
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały Philips
Najlepszym dla naszego samopoczucia oświetleniem jest z pewnością to naturalne. Jesienią i zimą trudno jednak o wystarczającą ilość światła dziennego, dlatego szybko zapadający zmrok wymusza konieczność skorzystania z różnych źródeł światła sztucznego. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się produkty ledowe. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim energooszczędności, ale niemałe znaczenie ma też ich wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia. Niektórzy zwolennicy oświetlenia tradycyjnego twierdzą jednak, że żarówki LED źle wpływają na samopoczucie i mogą powodować zmęczenie oczu, a korzystanie z nich prowadzić nawet do utraty wzroku. Skąd biorą się podobne oskarżenia i czy znajdują one realne odzwierciedlenie w rzeczywistości?
W technologii LED, białe światło wytwarza się poprzez wykorzystanie diody świecącej w barwie niebieskiej i specjalnego luminoforu, który w wyniku zjawisk absorbcji i emisji światła, wytwarza światło białe o różnych odcieniach . Należy zwrócić uwagę na fakt, że zbyt duża ilość światła niebieskiego może doprowadzić do uszkodzeń siatkówki oka, W tanich żarówkach LED luminofory kiepskiej jakości mogą nie zapewnić odpowiednich parametrów, stąd korzystanie z nich może być szkodliwe dla zdrowia. Innym niepożądanym zjawiskiem, jakie może pojawić się w wyniku stosowania oświetlenia ledowego z niewiarygodnego źródła, jest migotanie, które prowadzi do bólu oczu, rozdrażnienia, czy zawrotów głowy. Przyczyną tego problemu najczęściej jednak bywa, podobnie jak w przypadku szkodliwego niebieskiego światła, kiepska jakość produktów nieznanych firm – możesz też dowiedzieć się więcej na temat faktów i mitów o migotaniu żarówek LED. Podczas planowania wymiany tradycyjnych żarówek na ledowe należy więc kierować się nie ceną, a jakością wybieranych produktów. Znane marki to gwarancja bezpiecznego użytkowania takiego oświetlenia oraz jego trwałości.
Stosowanie właściwych dla wzroku lamp i żarówek LED to gwarancja komfortowego użytkowania. W przypadku miejsc przeznaczonych do pracy, konieczne jest zastosowanie mocniejszego światła, najlepiej o chłodnym odcieniu, które pobudza i dodaje energii. Do oświetlenia strefy wypoczynku odpowiednie są źródła światła dające ciepłe i rozproszone światło. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na wskaźnik oddawania barw – im jest on wyższy, tam bardziej realistyczne kolory obserwowanych przedmiotów. Ma to znaczenie w miejscach przeznaczonych do pracy, garderobie czy łazience, np. podczas wykonywania makijażu.
Najbardziej zdrowe oświetlenie dla oczu to oczywiście światło dzienne. Ponieważ jednak korzystanie z niego o każdej porze dnia i roku nie jest możliwe, sztuczne światło to konieczność. Dlatego też warto zwracać uwagę na produkty, które wykorzystujemy w domu. Oświetlenie LED pozwala na znaczne oszczędności w poborze energii elektrycznej, a związane z nim mity mają swoje uzasadnienie wyłącznie w stosunku do produktów niskiej jakości, które nie posiadają odpowiednich certyfikatów. Ważne jest również, aby odpowiednio dobrać natężenie światła – zarówno za słabe, jak i zbyt mocne powoduje zmęczenie oczu i negatywnie wpływa na wzrok. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie specjalnych rozwiązań umożliwiających dostosowanie natężenia światła do aktualnych potrzeb – pozwoli to rozjaśnić pomieszczenie, albo stworzyć w nim intymną atmosferę.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.